Archiv článků

Umělá inteligence

12.08.2017 10:15 >>

AI

12.08.2017 09:48
>>

Prehistorie počítačových her

21.06.2015 20:47

Prehistorie počítačových her a zábav vycházela v časopisu CLICK! a zabývá se vývojem počítačové zábavy od dávných dob až po příchod PC. Laika bude nejvíce zajímat kapitola 3 (kondiciogramy, Eliza) a zejména kapitola 4 o počítačovém "umění". Zde jsou v popisu počítačové hudby odkazy na ukázky; tyto ukázky ve formátu mp3 jsou uvedeny na této stránce pod odkazem na text ↓ . Názvy souborů jsou shodné s názvy, uvedenými v textu.

PrehistorieHer.pdf


Počítačová hudba:

Aud1_Bach.mp3

Aud2_ElectroMusic.mp3

Aud3_Hair.mp3

Aud4_Pipe.mp3

Aud5_IBM7094.mp3

Aud6_HAL9000.mp3

Aud7_Fall.mp3


>>

Staré pověsti programátorské

21.06.2015 20:46

Staré pověsti programátorské vycházely v časopisu CLICK! na pokračování. Zabývají se zajímavými příhodami a situacemi při vývoji informačních technologií od II. světové války až do nástupu kapitalismu v Čechách. Jako ilustrace jsou použity jednak dobové fotografie a jednak příhodné obrázky z Jiráskových Starých pověstí českých. Kapitola VII je určena pouze odborníkům, avšak na jejím konci je povídání o Adě, které může zajímat každého.

StPovestiKompl.pdf

>>

Další články

21.06.2015 20:44 >>

Duchové všech zemí, spojte se!

09.06.2015 23:59 >>

Povídky

09.06.2015 23:39

U povídek si všímejte data publikace, protože odpovídají dobovému pohledu na  informační technologie a jejich vývoj.


>>

Filmy klasické

09.06.2015 21:07

Hrané filmy jsme točili s kamarády v Ostrově nad Ohří v roce 1964. V jakžtakž přijatelné podobě se dochovaly jen dva filmy. Nebyly odborně uloženy a projevilo se na nich stárnutí použitého inverzního materiálu. V roce 1992 byly digitalizovány. V té době bohužel nebyla k dosažení profesionální firma, která by uměla 16mm film s magnetickým zvukem technicky dokonale digitalizovat a tak kvalita obrazu i zvuku byla při digitalizaci velice silně poškozena. S dobrou vůlí a s vědomím historické hodnoty a souvislostí je možno filmy shlédnout. 

Vánoční fejeton

Film dostal cenu za nejlepší scénář na festivalu v Přerově (1965) a zvláštní cenu podniku Foma. Byl uveden i v pořadu o amatérském filmu televize tehdejší Německé demokratické republiky. Nejslavnější scénou filmu je telefonování hrdiny-vojáka s hrdinkou-sestřičkou.

Inserát

Film získal 1. cenu v kategorii hraných filmů na festivalu v Mariánských lázních (1964) a zvláštní cenu na slavné soutěži "Brněnská 16" (1964). Proslulou se stala scéna "porady papalášů", která je i po více než 50 létech aktuální. Film jsem nejen režíroval, v závěru filmu jsem si sám "zahrál" maličkou scénku.

 

Vánoční fejeton

 

Inzerát

 

Hrané filmy zcela jiného typu jsme točili v Českých Budějovicích s kamarádem Karlem. Kvalita (zejména obrazu) byla také silně poškozena při digitalizaci. Na soutěžích získaly filmy "Bludička" a "Hádej ..." několik cen, ale krátce po jejich natočení nastala Husákova "normalizace" a filmy s podivnou dekadentní tématikou pak už na soutěže nesměly.

Bludička

Tajuplný film, který se nesmírně líbil mé dceři, když jako malá četla mé staré scénáře, tedy ještě mnohem dřív, než jej později doopravdy viděla na plátně.

Bludička

 Hádej ...

To byl favorit mé dcery. Byl často citován a rozebírán v odborných časopisech. A muzika je v něm nepřekonatelná.

Hádej

Krajina plná Grasslů

Tento film při digitalizaci bohužel utrpěl asi nejvíc. Ale myšlenka, že v kraji, kde žil lotr, vrah a grázl Jan Jiří Grassl, existovala a po staletích dosud existuje zlá a vražedná atmosféra, je docela zajímavá. 

Krajina

 

 

 

>>

Filmy rodinné

01.06.2015 22:13

Tyto filmečky byly natočeny jako legrácky pro čakovské vnoučky.

Čakovský incident

Boj kloučků s mimozemskými agresory.

Celý "film" byl natočen během 2 hodin podle narychlo načmáraného bodového "scénáře". Kloučci byli ve věku 5½ a 7 let, režijní rady a pokyny nebrali vážně, ohlíželi se do kamery a "hráli" po svém. Na nějaké propracování záběrů nebyl čas. Po "živém" natáčení jsem pak doma, v klidu, vytvořil animace pomocí hry The Movies a programu Premiere naklíčoval do reálných záběrů.

Čakovský incident


Čakovský sen

Kloučci zlobí, ale mohli by řádit daleko víc – a když se to tak vezme, tak jsou vlastně hodní a roztomilí. Pro film jsem si napsal detailní technický scénář. Kloučkům bylo 7½ a 9 let, leckdy i mě jakožto režiséra poslouchali. Natáčelo se celý den, ke konci je to už nebavilo a měli sklon odbíhat k věcem, pro ně užitečnějším. Výsledek se jim ale moc líbil. Důležitou úlohu hraje hudba, pečlivě předem naplánovaná.

Čakovský sen

>>

Počítačové animace

01.06.2015 00:00

V roce 2006 vyšla zcela unikátní počítačová hra, určená pro filmové fanoušky. Níže ↓ je odkaz na recenzi, která byla zpracována pro magazín CLICK! a ve které najdeme stručný popis hry – „o co jde“. Ve hře se vytvářejí filmy v hollywoodském stylu, což mi docela vyhovovalo. Vymýšlel jsem si náměty z oblasti sci-fi, horroru nebo duchařských filmů, přitom mi sedly story typu "crazy". V době vzniku těchto filmů měla počítačová grafika a animace problémy, které někdy způsobují menší obrazové chyby. Také rozlišení obrazu bylo poměrně nízké. Navíc se v těch dobách velice šetřilo s pamětí a tak jsem filmečky při ukládání pro úsporu silně ztrátově komprimoval. Zvětšení do dnes užívaných rozlišení a formátů není bez problémů s kvalitou možné. Obraz je tedy u těchto filmů z ryze technických důvodů menší, než by měl být. 

TheMovies.pdf

Filmy

The Universe ...

Diváka zaujme pozoruhodná změna vzhledu mimozemšťanky po jednom panáku tvrdého alkoholu. Nad tímto nápadem vlastně vznikl celý film.

The Universe

------------------------------------

A Strange World

Je to vůbec první animace, kterou jsem udělal. V závěru je pro experty sci-fi připomenuta "maličká křídlatá víla" (RobertA. Heinlein: Podkayna z Marsu). Ve filmu je zajímavý dámský souboj ve stylu bojových umění i poměrně překvapující závěr.

A Strange World

------------------------------

Blood And Beer

Upírský horror, komedie, romance i reklama na pivo zároveň. Povedly se smůlovaté příhody mladého upírka a pěkné je i celkové vedení postavy krásné upírky. Některé scény trochu zdržují, ale neměl jsem to srdce je zkracovat (je to chyba, střihač se nemá zamilovávat do nějakýchobrázků). Byla to například záhrobní svatba, kde se mi obzvlášť vydařilo provedení vzhledu svědků a oddávajícího i jejich režijní vedení.

Blood and Beer

------------------------------------

Death Is Coming

Klasický horror. Velmi důležitý je tu zvuk a hudba (to v horrorech bývá často) a k celkovému účinku filmu přispívá i střih vypjatých okamžiků (honička s policií, nástupy zjevení policistky). Za mimořádně zdařilý považuji poslední útěk padoucha a jeho smrt – tam se potkává slušná kamera, střih i hudba. Ve filmu se mi rozehráli herci – některé mimické projevy jsou docela emotivní. Všimněte si, že se celý film obešel bez dialogů!

Death is coming

------------------------------------

Crazy Love

Pravý duchařský příběh. Hudba je postavena na překrásné skladbě "The Last Date" (autor: Floyd Cramer, na klavír hraje Earl Ball, živá nahrávka z pražského koncertu Johnyho Cashe 11. 4. 1978). Nápad využít běžných technických prostředků (zde televizoru) ke komunikaci mezi lidmi a duchy mi nezištně přihrál kolega Richard1. Jeho nápad byl základem, jen jsem ho obalil jednoduchým příběhem.

Crazy Love

 

 

>>

Záznamy: 1 - 10 ze 10

Vyhledávání

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma! Webnode